top of page

איך להיות מאושרים בחג הסוכות במהלך תקופה מאתגרת זו

כשאני לא יכול ללמוד את הדף היומי עם הרב הקבוע שלי, אני משתדל לצפות ולהאזין לשיעור הדף המדהים של הרב אלי סטפנסקי ביוטיוב. במהלך אחד השיעורים שלו במסכת סוכה, הרב אלי ציטט את הגאון מווילנה שאמר שהמצווה הקשה ביותר בסוכות - ואולי המצווה הקשה ביותר בכל תרי"ג המצוות - היא "ושמחת בחגך". תחשבו על זה רגע. יש מצווה חיובית לשמוח במשך כל חג הסוכות... כל שנייה ביום! זה לא פשוט! עכשיו תכפילו את הקושי הזה ב100 - בימים מאוד מאתגרים וקשים אלה - ויש לכם מצווה שאולי בלתי אפשרית לבצע.

אגיע ישר לעניין. אני לא מקבל את זה. אני לא מאמין שה' נותן לנו משימות בלתי אפשריות. נכון שיש הרבה מצוות שאנחנו לא יכולים לבצע היום, אבל זה נובע מסיבות שאינן בשליטתנו. אין בית המקדש, אין סנהדרין ואין "בן סורר ומורה"... אבל יש את חג הסוכות הנפלא, ולכן חייבת להיות דרך לשמוח וליהנות מימים אלה.

אולם כאשר חושבים על זה, להיות מאושר הופך להיות יותר ויותר קשה כל השנה... לא רק בחג הסוכות! השליליות והתלונות הגיעו לרמות חדשות. ממש לפני כמה ימים התחשק לי להתקשר לספר השיאים של גינס ולדווח על המספר הגדול של תלונות ששמעתי. ביידן לא טוב, בנט נורא, הקורונה חוזר, מחירי הסופר גבוהים, בתי הספר גרועים ואנחנו אפילו לא יכולים לאכול יותר גלידת בן אנד ג'ריס. לאן העולם הזה מגיע???

הרב קוק אמר פעם שאם הוא ייענש, הוא רוצה שזה יהיה בגלל "שאהב יהודים יותר מדי". למרות שאני לא הרב קוק - אני אפילו לא שווה להיות שערה על ראשו - הייתי רוצה להגיד דבר דומה; אם אני נענש, אני רוצה שזה יהיה בגלל שאני מתמקד יותר מדי בטוב שה' נתן לי. שלא תבינו לא נכון... אני רואה את הרע בחיים ונלחמתי נגדו פעמים רבות - ואמשיך לעשות זאת - אבל הפכתי למומחה בלראות את הטוב ולהתמקד דוקא בו. אני לא מרשה לעצמי להישאב לתוך החור האפל של אנרגיה שלילית ורחמים עצמיים. סיימתי את חברותי ב"מועדון הקווצ'רים" (מתבכיינים ביידיש) הפופולרי, ואני עובד קשה להעריך את העובדה שאני חבר מועדון בעם הנבחר!

לכן, מכיוון שאנשים רבים זקוקים לעזרה בנושא, הרשו לי לעודד אתכם בכמה נקודות למחשבה. אתם יכולים להשתמש ברשימה זו 354 ימים בשנה (כמות הימים בשנה העברית!) אבל אנא הקפידו להשתמש בה במיוחד בחג הסוכות, כאשר החובה לשמוח חשובה עוד יותר.

על פי הדיווחים האחרונים, ישנם כ-15 מיליון יהודים בעולם. אותם דיווחים קובעים כי ישנם 7 מיליארד בני אדם בעולם, מה שהופך את היהודים ל-002%. מכלל אוכלוסיית העולם. אני רוצה שתחשבו על זה לרגע. 99.998% מהעולם אינם יהודים. הם לא נבחרו על ידי אלוקים להיות אומתו המיוחדת והייחודית. הם אנשים חשובים - כן - אבל אנחנו נבחרנו בידי מלך מלכי המלכים להיות משרתו הנאמן והאמין. קיבלנו את המתנה היקרה ביותר בהיסטוריה של העולם - התורה - ואילו 99.998% מהעולם לא זכו לכך! רק עובדה זו צריכה לגרום לכם לשיר ולרקוד 24/7.

בואו ניקח את זה צעד אחד קדימה. אחרי כל הגלויות, מסעי הצלב, הפוגרומים, השואה והאנטישמיות... ואחרי כל מה שנעשה בניסיון למחוק את התורה, כיום לומדים תורה בארץ יותר מאי פעם בהיסטוריה היהודית! אני מודע לאיך שהמתלוננים יספרו לכם על כל הדברים הרעים בישראל - ואני לא עיוור לעניינים האלה - אבל, כאמור קודם, בואו נאמן את עצמנו להתמקד בטוב! כמה אלפי 'תשעה באב' ראינו ובכינו על מה שאיבדנו? האם לא הגיע הזמן שבמשך כל השנה נשמח על מה שיש לנו? תסתכלו על ישראל היום... תראו מה שה' נתן לנו בפחות מ-75 שנה. כיום חיים כאן למעלה מ-7 מיליון יהודים! מי בכלל היה חולם על זה בשנת 1945? תראו את המדינה היפה ומה נעשה. טועמים את הפירות, שותים את היין ונוסעים בכבישים המהירים המודרניים.

תנו לי עכשיו לעבור למשהו שכולו סוכות, אבל תצטרכו להיות מעל גיל 50 כדי להעריך זאת באמת. זוכרים את הימים ההם... בשנות השישים והשבעים - לכמה אנשים בקהילה שלכם היה לולב ואתרוג משלהם? בקהילה שלי בניו יורק, אולי היו ל-5 אנשים סטים משלהם (וזה כלל את הרב!) שאר האנשים עמדו ליד הבימה כדי לנער את הלולב לפני הלל. בית הכנסת שלנו קנה סט אחד ו-98% מהאנשים עמדו בתור וחיכו לתורם. ועכשיו לשאלה הבאה; לכמה משפחות באותם ימים הייתה סוכה משלהם? אני מדבר על רק לפני 45 שנה, ובכל זאת היום - ברוך ה'!! למי אין לולב משלו? איזו משפחה לא יושבת בסוכה משלהם? תשמחו מזה... זה הישג מדהים!!!

נתמקד לרגע באוכל כשר ובזמינותו הקלה ברוב העולם המערבי. בשנת 2021 ממש קשה לא לאכול כשר! צריך להגיד קדיש? יש מנין בכל מקום! רוצים ללמוד את הדף היומי? ישנם עשרות אלפי שיעורים יומיים וכפי שכתבתי קודם, אם אינכם יכול להיות שם פיזית תוכלו לצפות בו מרחוק. קשה ללמוד תורה בעברית? ישנם מיליוני דפי תורה באנגלית, צרפתית, ספרדית, רוסית, הולנדית, פורטוגזית, יידיש, איטלקית, הונגרית, גרמנית ואמהרית!!!

תוחלת החיים היום הכי גבוהה ב-3,000 השנים האחרונות, יש לאנשים יותר כסף מאי פעם, אנחנו בעלי השכלה טובה ומטיילים בכל העולם. לאדם הממוצע יש היום יותר בגדים מאשר למשפחה שלמה רק לפני 70 שנה ותראו את המכשירים המשוכללים שאנחנו נהנים מהם. תחשבו מה הסבתא שלנו היתה עושה במטבח של היום!

אני יכול להמשיך עוד ועוד אבל הבנתם את הנקודה. כן, יש היום אתגרים - הרבה מהם! כן, עלינו לבצע שינויים בתחומים רבים של החיים אך במשך אותם שבעת ימי חג הסוכות, שימו את התלונות בצד והתמקדו בברכות. כל כך זכינו לחיות בימים המדהימים האלה, לכן חברים יקרים, תהנו מהם! תשמחו עם מה שיש לכם. תחיו את החיים והתגלגלו עם הילדים והנכדים בדשא. הניפו את הלולב עם חיוך על הפנים, תיהנו בסוכה ותגידו תודה לה' שברא אותנו ב-002%. מהאנשים המיוחדים שלו בעולם.

חג סוכות שמח לכולם!

עם ישראל חי!

Comments


bottom of page